אפליקציית WishTrip מציגה: טיולים המים החינמים לקיץ קריר וכייפי

29/07/2018

 

אפליקציית WishTrip מציגה: טיולים המים החינמים לקיץ קריר וכייפי

חום יולי אוגוסט מקשה עלינו בכל יציאה מהבית. הילדים בחופשת הקיץ והקייטנות מסתיימות להם בימים אלו. אנשי תוכן הטיולים שלנו באפליקציית WishTrip  ממליצים לכם לצאת ולהנאות מטיולי מים בחינם ולכל המשפחה.

אנחנו מזמינים אתכם להצפין אל הגולן ולהנאות באחד ממסלולי טיולי המים שהגולן מציע לצד שפע של אתרי עתיקות מרתקים, הכירו את נחל ג'ילבון, גם מים וגם אתר עתיקות מעניין. הטיול בנחל מאפשר להתאים את המסלול לקבוצה. ניתן לערוך את הטיול במסלול הארוך ולהנאות מביקור בשני מפלי המים ובשרידי הכפר העתיק דבורה או לטייל במסלול הקצר המעגלי המגיע ישירות למפל התחתון וברכת המים. לטיול במסלול הקצר הנוח יותר לעונת הקיץ, לחצו על הקישור הבא:

https://www.wishtrip.com/trek/10250000009451

כפר דבורה היה יישוב יהודי בתקופת התלמוד במעלה נחל גילבון שברמת הגולן. באתר כפר דבורה התקיים הכפר הסורי דאבּוריה, הנטוש כיום. תושבי הכפר הערביים עד 1967 עשו שימוש משני באבני היישוב היהודי העתיק לצורכי בנייה. במקום, נמצאה אבן משקוף עם 2 חיוויאים וביניהם חבל עם קשר הרקולס ועליו הכתובת "זה בית מדרשו של רבי אליעזר הקפר", הכתובת מתייחסת לרבי אליעזר הקפר, תנא בדור החמישי, שפעל בקצרין וסביבותיה, המשקוף נמצא כיום במוזיאון עתיקות הגולן בקצרין.

לאורך הטיול בנחל ג'ילבון ניתן לראות את סלעי הבזלת ואת תופעת המשושים בסלעים. רמת הגולן היא רמה בזלתית, שנוצרה בזכות התפרצויות געשיות. הקצב של זרימת הלבה תלוי בהרכב המגמה, בצמיגותה, בטמפרטורה שלה בעת הזרימה, ובתוואי השטח עליו היא זורמת. הלבה זורמת בטמפרטורה של כ- 1000 מעלות צלזיוס בממוצע, והופכת לבזלת מוצקה, תוך כדי תהליך התקררות, בהגיעה לטמפרטורה של כ- 600 מעלות. תופעת המשושים מוסברת כמערכת של סדקים המופיעה בזמן ההתקררות, מספר הסדקים הנגרמים במצב זה על ידי התכווצות החומר, הוא המספר הנמוך ביותר של סדקים הדרושים ליצירת הצורות בנפח נתון של סלע, ולכן הוא דורש מינימום אנרגיה. יצירת כל צורה אחרת, כמו מרובעים, משולשים או עיגולים דורשת כמות אנרגיה גבוהה יותר. הלבה, ההופכת מוצקה, נשברת למערכת של משושים לפני שמצטברת אנרגיה מספקת להיווצרות דגמים גאומטריים אחרים. לכל קילוח לבה יש עמודי משושים בעלי מימדים אופייניים, הקוטר השכיח הוא חצי מטר.

 

מטיילים המתכננים חופשה בעמק יזרעאל מוזמנים להגיע לנחל הקיבוצים. מסלול מים קליל לכל אורכו עם ברכות רבות לשחייה ורחצה. הנחל הנמצא בעמק בית שאן ובשמו בערבית הוא נחל הקבוצות, הכוונה למקבצי המעיינות הזורמים ומזינים את הנחל. השם העברי ניתן לו בהקשר של קיבוץ ניר דוד הנמצא בסמוך לאפיק הזרימה. הנחל, זורם כל השנה ובזכות עבודת קק"ל הותקנו במקום שבילי גישה, שולחנות פיקניק וסככות צל. לטיול בנחל לחצו על הקישור הבא:

https://www.wishtrip.com/trek/10250000024429 בקישור הוראות ניווט ודרכי גישה אל המסלול.

בתקופה הערבית, כונה עמק בית שאן "פתחו של גן עדן" על ידי הרב אשתורי הפרחי שהיה רב אנדלוסי שהירבה לתור את ארץ ישראל ולתעד את רשמיו בספרות גיאוגרפית הסטורית. בית שאן והעמק זכו לכינוי זה, הרבה בזכות שפע המים הנובעים במקום, נחל הקיבוצים הוא שריד לתקופת שפע זו בתיאוריו של אשתורי הפרחי.

 

בעמק הירדן ובגליל התחתון המזרחי, אנו מבקשים להמליץ על נחל יבניאל. טיול נהדר המשלב את גדיד התמרים הנמצא בשיאו בימים אלו, לצד ברכת המים הנהדרת של נחל יבניאל. הוראות הגעה וניווט במסלול נמצאים בקישור הבא https://www.wishtrip.com/trek/10250000011551 באפליקציית WishTripהזמינה לכם בטלפון בנוחות ובקלות. נחל יבניאל הוא נחל בגליל התחתון המזרחי הזורם מאזור קרני חיטין עד לשפכו בנהר הירדן. לאורך 18 ק"מ של נפתולי הנחל נקודות חן מרשימות של צמחיית נחלים, סלעי בזלת וקינון עשיר של עופות. הטיול שאנו ממליצים עליו, משלב את חקלאות התמרים של עמק הירדן עם ביקור בברכת הרחצה התחתונה של הנחל, ניתן לעשות את המסלול ברכיבת אופניים ואפילו בנסיעה קצרה ברכב. לאורך ההסטוריה היה נחל יבניאל ציר מעבר חשוב מאוד למסחר בין עבר הירדן לבין נמל עכו. סוחרים חורנים רבים עשו דרכם בשבילי בקעת יבניאל וברכסים סביבה כאשר הם עמוסים שעורה וחיטה אל עבר מחסני עכו. מכאן קיבל הנחל גם את שמו כנחל החורנים.

 

משפחות אוהבי המדבר יכולים גם הם להנאות מטיול קצר המשלב רחצה קרירה. בריכת צפירה שבנחל צאלים, נמצאת במרחק נסיעה קצרה מעיר המדבר ערד ובסמוך לכפר הנוקדים על כביש הגישה לגן לאומי מצדה. https://www.wishtrip.com/trek/10250000017723

ההגעה למקום אפשרית בכל רכב וההליכה אל הבריכה קצרה, אולם מעט אתגרית ויש להיעזר ביתדות ברזל אשר הותקנו בשביל הגישה אל הבריכה. ברכת צפירה ממוקמת במרכזו של מעוק (קניון) צר בראש מפלי הנחל ומהמקום נשקף נוף מדבר בתולי מרהיב.

 מצ"ב תמונות. התמונות ללא צורך במתן קרדיט.

קטעי וידאו טובים מתוך המסלולים בלינק:

 

צוות התוכן של אפליקציית WishTrip מאחל לכם המשך קיץ קריר ונעים.

לטיולים נוספים היכנסו לאפליקציה.

www.wishtrip.com


 

עבור לתוכן העמוד